V čom do lesa ?

admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa admin »

Toto je stará téma, a omieľaná bola všade stovky krát. Ja sa na to pokúsim pozrieť z hľadiska prežívania v lese.

Všetci asi vieme, že voda je pre človeka nevyhnutná, a bez nej sa dá prežiť max 3 dni. To je pravda, ale existuje nebezpečie, ktoré vás vie pripraviť o život ďaleko rýchlejšie - už za 3 hodiny môže byť po všetkom, keď podľahnete podchladeniu.

Môžete si povedať, že v našich podmienkach to predsa nehrozí. Veď nežijeme na Sibíri, nie je tu - 50 stupňov. Pravdou je, že najviac úmrtí na podchladenie sa nestáva pri mrazivom počasí, ale v rozsahu teplôt od -2 do +5 stupňov. Prečo ? V mrazivom počasí je relatívne suchý vzduch. Môže padať sneh, ale ten vám tak ľahko oblečenie nepremočí. Poznáte to určite aj z vlastnej skúsenosti, keď vyvesíte oprané šaty vysušiť - V mrazivom počasí vyschnú celkom rýchlo, ale v sychravom tam môžu visieť aj celé dni a stále sú mokré. Zabijakmi v našich podmienkach sú teda hlavne sychravé počasie a vietor. Bez vhodného úkrytu môže byť po všetkom už o pár hodín.

V takýchto podmienkach v horách je potrebné vyhľadať rýchlo úkryt, teplo, alebo aspoň nejaké závetrie. Každý si teraz predstaví chatu, stan, alebo nejaký prístrešok, ale ... Vaším prístreškom a úkrytom číslo 1 je v prvom rade vaše oblečenie ! Poďme sa teda pozrieť na to, aké možnosti existujú:

Umelé materiály:
Dnes je plno všelijakých moderných materiálov, silnylon, goretex a rôzne iné membrány... Ich výhody vám výrobcovia vypíšu na visačkách a v reklame... V zásade sú to fajn veci. Ak pôjdete robiť bežnú turistiku, oceníte ich ľahkosť, rôzne fleecové materiály hrejú čiastočne aj pri premočení, membránové materiály sľubujú priedyšnosť a súčasne vodotesnosť... Aj keď majú tieto veci svoje miesto v prepperskom batohu, platí pravidlo: "Umelina na presuny, prírodný materiál na táborenie"
Ja sa sústredím hlavne na nevýhody:
- priedyšnosť membrán nie je žiadna sláva. Udržia vás v suchu pri sedení alebo ľahkej aktivite. Pri pochode v horách sa to ale rýchlo začne meniť. Budete mokrí a spotení bez ohľadu na všetky super tvrdenia výrobcu. A keď sa bavíme o podchladení, tak je jedno, či ste mokrí od dažďa alebo od potu.
- Trvanlivosť - membránové materiály začínajú praskať niekedy už po roku používania. Ak je membrána na materiále, ktorý sám o sebe neposkytuje ochranné vlastnosti, už sú prakticky nanič. Tiež väčšina nemá rada prechody malinčím, kríkmi a podobne.
- Oheň - aj najlepší umelý materiál budete chcieť usušiť, keď vám zmokne. Nemusím vysvetľovať, že robiť to nad ohňom asi nebude najšťastnejší nápad. Ak budete chcieť stráviť noc bez stanu, tak bez ohňa to prakticky nepôjde. Prajem všetkým bezstarostné sny pri spaní v blízkosti ohňa zabalený v umelom oblečení...
- Hlučnosť - Nie že by šuchot umelých materiálov pri pohybe bolo počuť cez celý les... Ale spoľahlivo prekryje rôzne zvuky vo vašom okolí, ktoré vás môžu varovať pred nebezpečím, alebo prepočujete žblnkot potoka, keď hľadáte vodu.

Bavlna:
Bavlnu netreba predstavovať. Pozná ju každý. preto sem v bodoch dám hlavné výhody a nevýhody:

Nevýhody:
- BAVLNA ZABÍJA ! - áno je to tak. Táto poučka je opakovaná v mnohých knihách na prežitie, nájdete ju aj v doporučeniach pre turistiku v horách. Premočená bavlna stráca akúkoľvek izolačnú schopnosť. V chladnom počasí je premočené bavlnené tričko to posledné, čo by som na sebe chcel mať. V lete sa dá samozrejme táto vlastnosť využiť na chladenie.
- Bavlna neschne - Bavlna veľmi dobre saje vlhkosť, ale ju nerada odovzdáva. Premočené bavlnené oblečenie v zimnom lese prakticky nie je možné usušiť. A aj pri ohni to môže dosť trvať.
- Bavlna je ťažká - Oproti moderným materiálom je samozrejme ťažšia. Ale pravá zábava začne, keď vám namokne. Váha mokrej bavlny sa vie až zdvojnásobiť ! Pozor hlavne pri stanoch, celtách...

Výhody:
- Cena - tu niet čo dodať. Pri mojich aktivitách sa oblečenie rýchlo zašpiní, potrhá, prepáli ...
- (Ne)horľavosť - bavlna samozrejme nie je úplne nehorľavá. Ale na rozdiel ud umelých materiálov vám obvykle uhlík prsknutý z ohňa nestihne vypáliť dieru až na kožu. Ak na vás horí bavlna, netaví sa a žeravý plast sa vám nevpaľuje do kože. Bavlna horí relatívne pomaly - aj keby v spánku na vás začalo oblečenie horieť, oheň postupuje pomaly a máte čas sa ho zbaviť. V pracovných pomôckach sa predávajú aj bavlnené obleky so zníženou horľavosťou (po napustení chemikáliami) pre zváračov a podobne...
- Mechanická odolnosť: malinčie, konáre ... A keď ju aj roztrhnete, môžete ju zašiť a hotovo. Keďže bavlna nie je principiálne nepremokavá, opravené miesto neznehodnocuje vlastnosti výrobku. (Na rozdiel od membrán)
- Priedušnosť - Priedušnosti suchej bavlny sa goretex skrátka nevyrovná. Výhody priedušného oblečenia asi netreba vysvetľovať. Spomeniem skôr toto: ak spíte v spacáku a proti dažďu sa prekryjete nepriedušným plastom, v noci sa všetka vyparená vlhkosť z vášho tela aj zo zeme vyzráža na celte a dôkladne vám premočí spacák, či oblečenie. Bavlnenou celtou sa prekrývam či už bez ohňa (proti dažďu) alebo pri ohni (aby mi iskry a popol neprepálili spacák)

Vlna
Tento materiál kombinuje vlastnosti tých dvoch predchádzajúcich. Z nášho hľadiska je zaujímavé najmä spodné prádlo, ponožky a doplnky z vlny merino.
Výhody:
- Hreje aj mokrá - presne tak ! aj keď sa izolačné vlastnosti trochu zhoršia, poskytuje izoláciu aj v úplne premočenom stave. Navyše aj keď nie je nepremokavá, dokáže menšie množstvo vlhkosti naviazať priamo do materiálu vlákien a odolávať tak krátkodobým prehánkam.
- Nehorľavá - po prsknutí uhlíka sa zoškvarí, zaprská, ale prakticky nie je možné ju zapáliť aby horela plameňom.
- Antibakteriálna - spodné prádlo z tohto materiálu vydrží najdlhšie používanie, než sa objaví nepríjemný zápach.
- Odolnosť - výrobky z vlnenej plsti (filcu) sú veľmi odolné na opotrebenie (doslova na celý život) , vlna sa len tak ľahko neprederie, ani nepretrhne.

Nevýhody:
- Váha - platí to viac ako pri bavlne. Vlna je ťažká. A mokrá vlna je ešte ťažšia.
- Cena - najmä merino. Tiež nemám čo ďalej vysvetľovať.
- Odolnosť - nie je to ani tak samotným materiálom, skôr ide o pletené veci všeobecne - pri drobnom poškodení začne pri pletených veciach "utekať očko" - ak to neopravíte hneď, môže byť zakrátko vaša časť výstroje úplne zničená. Pozor na to !


Čo teda nosím ja ?
Spodná vrstva - Jedinou výnimkou sú bavlnené trenírky. Inak celoročne používam syntetické spodné prádlo (termo spodky, tričko) Aj keď hlavne v lete rýchlo páchnu, túto nevýhodu nepovažujem za limitujúcu. Oveľa príjemnejší je fakt, že na mne tieto veci schnú už len od telesnej teploty. Presne tak. Bez ohňa. Viem, nie je to možno pre každého, ale pri mojej odolnosti strata tepla sušením oblečenia za normálnych okolností nepredstavuje problém. V chladnejšom období si balím do batoha druhý kus na výmenu. Ten si prezliekam po dorazení do cieľa.

Stredná vrstva - Tepelná izolácia: V minulosti rôzne pletené svetre, teraz fleeceové materiály, toho času dekový sveter používaný v armáde SR. Lacný, hreje aj vlhký, ľahký ... Nevýhody jeho horľavosti rieši vrchná vrstva, ktorú popisujem nižšie. V teplejšej časti roka ho nahrádzam bavlnenou košeľou. (ideálne z pevnejšieho plátna), ktorá kombinuje čiastočne vlastnosti strednej a vrchnej vrstvy.

Vrchná vrstva - Prepadol som čaru odevu zvaného Gorka - poľnej uniforme Ruských jednotiek Specnaz. Jedná sa v podstate o bavlnené montérky bez akýchkoľvek tepelných vypchávok. Kupuje sa ako komplet bunda + nohavice. Nosím ich prakticky celoročne okrem horúcej časti leta. K vlastnostiam heslovite:
- Chráni pred vetrom - je to primárna funkcia tohto odevu. Kapuca má úžasný strih, ktorý dovoľuje nosiť šál aj čapicu pod ňou, a nič vás nikde netlačí
- Obmedzene odolná voči vode - materiál je impregnovaný, voda ho tak ľahko nezmáča. Keď nasiakne, špeciálne upravená bavlna napuchne, stvrdne a hoci je mokrá, tak neprepustí vodu. Pravdou je, že Gorka skrátka nie je odevom do dažďa. Preto pri väčšom daždi vždy cez ňu prehodím pončo.
- Priedušnosť - úžasná priedušnosť, ktorej sa nedorovná žiaden moderný materiál...
- Oheň - platí všetko, čo som písal vyššie o vlastnostiach bavlny.
- Cena - cca 80 euro za bundu aj nohavice spolu je v možnostiach každého z nás. A po obnosení alebo zničení odevu nemáte za čím plakať.
- Farebnosť - Základná verzia je khaki zelená a hnedá, žiaden škvrnitý maskáč. Pre mnoho ľudí u nás vyvoláva skôr dojem lesných pracovných montérok. Neodporúčam chodiť v maskáčoch a vyzerať príliš vojensky (To je téma na inokedy). Pritom má stále veľmi dobré maskovacie vlastnosti.
- Strih, technické riešenie - Všade sú gombíky, ktoré na rozdiel od zipsov ľahko opravíte. vrecká sú dobre umiestnené, nenachádzajú sa v miestach, kde by zavadzali pri nosení batoha a majú chlopne proti strate vecí. Voľný strih umožňuje pohyb a nosenie hrubšieho svetra. Nohavice majú pasce na kliešte, takže v kombinácií s repelentom odev poskytuje proti nim skvelú ochranu.

Slabinou Gorky je premočenie pri dlhšom daždi - tento nedostatok riešim skúsenosťou a disciplínou. Skrátka nie len že nosím pláštenku, ale si ju aj poctivo nasadím už pri prvých kvapkách dažďa ! Premočená bavlna je to posledné, čo chcem na sebe v sychravom počasí mať !

Bližšie info u nás v knižnici:
https://archaforum.sk/viewtopic.php?f=4 ... 72a8b29c54

Oblečenie Gorka 3K
image.png

Tagy:
Juraj Koprivnansky
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po Okt 25, 2021 9:11 am
Odborník: Automechanik
Amatér: Autoelektrikár,zvarač,klampiar,lakýrnik.
Bydlisko: Horná Súča

Re: V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa Juraj Koprivnansky »

Tuto si pozeral na oblecenie?Import z UA.
https://import-ua.com/Komplety-zimowe-c16/s_lang/sk
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa admin »

Kukám, že to je ukrajinská odnož firmy Bars, ktorá robí aj Gorku. Nevyzeraju zle tie veci... Vyhrady:

Z presvedčenia bojkotujem všetko, čo ten režim na ukrajine môže udržať pri živote.

Postupne chcem opustiť všetko čo vyzerá vojensky, alebo čo má maskáč. Na miesto toho budú iba civilne vyzerajúce odevy v tlmených farbách. Maskáče začínajú už aj u nás budiť nepríjemnú pozornosť ...

Na maskovanie sa použije barakuda, pláštenka a podobne.

Tu je príklad, čo sa dá docieliť s barakudou. A človek pri tom nevyzerá "vyvojáčkovaný"...


https://youtu.be/m3wy2mGj_VQ?t=3
Juraj Koprivnansky
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po Okt 25, 2021 9:11 am
Odborník: Automechanik
Amatér: Autoelektrikár,zvarač,klampiar,lakýrnik.
Bydlisko: Horná Súča

Re: V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa Juraj Koprivnansky »

Tie maskace budu fakt na nic v pripade nudze.Skor kupit kvalitnejsie outdoorove oblecenie a maskace nekupovat.Ta barakuda nema chybu.Nemohol som toho cloveka najst v ani jednom pripade :)
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa admin »

Bohuzial pre dnesnu politicku situaciu je ten internetovy obchod, odkial mam oblecenie Gorka nefungujuci... Ak zistim, kde sa daju zohnat, vyvesim to tu.
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: V čom do lesa ?

Príspevok od používateľa admin »

Napísať odpoveď

Návrat na "Oblečenie, obuv, batohy, výstroj"