Strana 1 z 1

Ťažké kovy v ľudskom tele: Ako ich odhaliť a ako sa ich zbaviť?

Napísané: Ne Nov 28, 2021 11:34 am
od používateľa Lukas
Ťažké kovy v ľudskom tele: Ako ich odhaliť a ako sa ich zbaviť?

https://slovenskypacient.sk/tazke-kovy- ... redi-pode/

Znečistené životné prostredie je v našom 21. storočí niečo také samozrejmé, že sa už ani nezamýšľame, čo sa tým vôbec myslí. Najskôr si predstavíme výfukové plyny z automobilov, psie exkrementy na detskom pieskovisku, alebo plastové fľaše v riekach a lesoch.

Ale čo ťažké kovy? Je to niečo, čo sa dá odniesť do zberu?

Toxické ťažké kovy, týmto termínom označujeme husté kovy alebo polokovy, ktoré nájdeme všade okolo nás. A to ani nemusíme žiť niekde vo veľkomeste. Stačí, keď je na okraji našej obce malá fabrička.

K najnebezpečnejším ťažkým kovom zaraďujeme ortuť, olovo, arzén a kadmium. No ani meď alebo striebro nie sú nejaké neviniatka. O tom, čo robiť, keď sa ťažké kovy usadia v našom organizme, sme sa porozprávali s Radkom Legátom.

Viete u človeka vizuálne, na prvý pohľad diagnostikovať intoxikáciu ťažkými kovmi?

Zvyčajne nie – zväčša ide o domnienku, ktorú si chceme potvrdiť, aby sme vedeli, ako postupovať ďalej. Ak by to bolo vidno, takýto stav už patrí na urgentný príjem, a aj tam je nízka nádej, že by v tejto situácii vedeli pomôcť. Domnienka – a jej potvrdenie – stúpa s rôznymi diagnózami, ako kŕčové žily, kožné problémy, ekzémy a podobne.

Okrem subjektívnych ťažkostí, ktoré vonkajšie príznaky svedčia o intoxikácii?

Môžu to byť spomínané kožné prejavy, alergie, kŕčové žily, únava. Najčastejšie to je ale strata samoregeneračných a detoxikačných procesov, ktoré majú priamy súvis s imunitou a metabolizmom.

Aké sú najčastejšie fyzické prejavy intoxikácie?

Prítomnosť ťažkých kovov v krvi sa prejavuje napr. oslabenou imunitou, hormonálnymi poruchami, alergickými reakciami. Ťažké kovy podporujú tvorbu plesní, oxidatívneho stresu, majú vplyv na autoimunitné reakcie a choroby. Okrem spomenutého, vplývajú aj na svaly, šľachy, psychiku, nervy, krv a cievy.

Okruh chorôb, spôsobených ťažkými kovmi – ako je široký?

Okruh chorôb je naozaj široký. Ide o tzv. idiopatické choroby, to znamená choroby, ktorých pôvod –príčinu nepoznáme. Nevieme, prečo ich máme, ani ich presne liečiť. Môžeme spomenúť napr. migrény, rôzne druhy rakoviny, chronickú únavu.
Kovy sú všade vo vonkajšom prostredí. Znečistené ovzdušie, napadnutá voda, toxické predmety. K tomu nezodpovedné podnikanie. Čomu sa treba predovšetkým vyhýbať?

Úplne sa im vyhnúť nevieme. Môžeme začať používať prírodnú kozmetiku, nejesť potraviny z konzervy, sledovať vitamínové a športové doplnky, či neobsahujú tieto látky. Ťažké kovy sa nachádzajú v amalgánových plombách, aj v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť. Skôr by sme sa mali orientovať na ich odstránenie z organizmu – toto je omnoho dôležitejšie.
Ktoré povolania sú z hľadiska ťažkých kovov najrizikovejšie?

Robili sme krvnú vzorku kozmetičke, ktorá mala veľké ložiská ťažkých kovov (najhorší prípad doteraz), ľuďom pracujúcim v lakovni, či v iných priemyselných oblastiach. Nevieme na 100 % povedať, že ak by tam nepracovali, mali by krvnú vzorku v poriadku. Na druhej strane, na internete sú dostupné mapy, kde sú zvýraznené oblasti s výskytom týchto škodlivých látok. Na týchto miestach bývame, vychovávame deti, chováme zvieratá, pestujeme rastliny… a aj takto sa do nás ťažké kovy dostávajú.


Okrem priamej aplikácie rôznych kovov do organizmu pri piercingu, očkovaní alebo operáciách, nevedomky ich prijímame aj v doplnkoch výživy. Odporúčate užívanie doplnkov výživy bez predošlej konzultácie s lekárom?

Výživové doplnky sú voľnopredajné, ich nákup zakázať nemôžeme, a určite nie všetky obsahujú ťažké kovy. Dôležité je, aby sme si prečítali, čo konkrétny prípravok obsahuje, či ako sa vyrába, prípadne sa poradili v lekárni. Treba rátať s tým, že rozhodovací proces bude na nás. Očakávať, že náš lekár bude poznať všetky výživové preparáty spomedzi tisícov na trhu, je asi trocha nezmyselné.
Ako má človek postupovať pri výbere kozmetiky? Je na trhu vôbec taká, ktorá žiadne kovy neobsahuje?

Rovnako ako doplnky výživy, tak nie všetky kozmetické prípravky obsahujú ťažké kovy. Na trhu je dostupná kozmetika rôznych značiek, aj prírodná kozmetika, a možno vo vašom okolí niekto kozmetické prípravky vyrába doma sám. V každom prípade si treba prečítať, čo konkrétny prípravok obsahuje. Bude to trocha namáhavé, avšak prínos je obrovský.
Čoraz viac sa hovorí o škodlivosti konzerv s morskými rybami. Ryby sú však veľmi zdravé. Ktoré konzervy teda nekupovať?

Najvhodnejšie je, keď konzumujeme nekonzervované ryby, ktorých je dnes na trhu veľký výber. Mali by sme si viac dávať pozor na to, čo jeme – odkiaľ potravina pochádza (oblasť). V prípade rýb, v akej vode žili. Všetky informácie sa dajú dopredu dohľadať na internete. Analýzy sú verejne dostupné. Nám sa v poslednej dobe potvrdzuje, že dobrá farma je zaujímavejšia, než ryby z mora.

Podobná otázka – je pitie balených minerálnych vôd vôbec zdravé?

Sú regióny, kde je pitie balenej vody veľmi dobrá voľba, avšak celkovo na Slovensku je pitná voda pomerne dobrá. Predaj filtrov na vodu je rozsiahly a väčšina z nich je kvalitná. Treba sa vyhnúť lacným a bez testov vyrobených na Slovensku. Na etikete balenej vody sa rovnako uvádzajú údaje o látkach vo vode. Takže, len čítať.
Vy sa dlhodobo venujete diagnostike ťažkých kovov v ľudskom organizme. Je spôsob, ktorým vyšetrujete biologické vzorky, odlišný od bežného odberu – u obvodného lekára, či v nemocnici?

My vyšetrujeme prítomnosť ťažkých kovov v tele pomocou Darkfield a whitefield analýzy živej kvapky krvi. Darkfield – tmavé pole, whitefield – achromatické svetlo. Táto metóda nám ukáže aktuálny stav v krvi. Ďalej sa dá zistiť ich prítomnosť biorezonančným meraním, laboratórnym meraním zo slín, krvi, moču, vlasu.

Praktický lekár, ani bežné testy nemajú ako súčasť vyšetrenia zisťovanie ťažkých kovov. Je to nadštandardné a pomerne drahé vyšetrenie. Klasická medicína, a často aj alternatívna medicína neberie prítomnosť ťažkých kovov ako súčasť riešenia nejakého problému. Je to pomerne zanedbaná oblasť v terapiách. Pre mňa nepochopiteľná vec – k roku 2012 sa tejto problematike na celom svete venovalo len šesť osôb (vo vedeckom poňatí).

Popíšte základný rozdiel v skríningu čerstvej a suchej kvapky krvi.

Vyšetrenia z čerstvej, ako aj zo suchej kvapky krvi (po 3 až 12 hodinách), ukážu aktuálny stav našej krvi. Čerstvá krv ukáže okamžite prítomnosť ťažkých kovov, takisto aj vlastnosti červených a bielych krviniek. Suchá vzorka nám ukazuje nepriamu prítomnosť – vo forme väzby, alebo v podobe vylúčenia z tela bunky (pri dehydratácii).
Aké ďalšie vyšetrenia absolvuje váš pacient?

Ďalšie vyšetrenia u nás nie sú potrebné. Analýzou zo živej kvapky krvi vieme zistiť prítomnosť rôznych druhov parazitov, vírusov, baktérií, kyseliny močovej, plesne, kvasinky, stav a hustotu krvi, červených aj bielych krviniek. Vieme povedať, či má klient prekyslený organizmus, poškodenie červených krviniek. Týmto vyšetrením sa nám môže podariť odhaliť skoré štádiá rôznych ochorení. Ak by sme ale predsa potrebovali ďalšie vyšetrenia, požiadame pacienta, aby oslovil svojho ošetrujúceho lekára a tieto si dorobil (napr. sonografia, magnetická rezonancia).
Ako postupujete po potvrdení ťažkých kovov v organizme?

Jednou z možností je užívanie prípravku – prášku z čagy sibírskej, čo je huba. Prípravok obsahuje zmes ďalších látok, ktoré pomáhajú vyplavovať ťažké kovy z tela von.
Viete telo úplne vyliečiť, teda celkom ho zbaviť škodlivín?

Organizmus sa zbavuje ťažkých kovov 10 až 50 rokov, u každého je to iné. Niekto sa ťažkých kovov zbavuje rýchlejšie, niekto pomalšie, ale každý sa ich vie zbaviť úplne. Na to, aby sa kovy dostali z tela von, sú potrebné nosiče – transmitery, ktoré dokážu na seba naviazať tieto škodliviny. Takže odpoveď na vašu otázku – áno, vieme človeka zbaviť ťažkých kovov úplne.
Máte skúsenosti aj s detskými pacientmi? Kde deti najčastejšie „nachytajú“ ťažké kovy?

Áno, máme deti, niekedy je ich viac ako dospelých. Aj deti totiž používajú kozmetiku, pijú vodu a čaje, jedia hnojené ovocie a zeleninu, dýchajú vzduch, sú očkované. Skrátka aj deti môžu mať ložiská ťažkých kovov v tele. Dôkazom toho sú rôzne alergie – deti mávajú kožné prejavy, ekzémy a pod.

Môžeme sa v domácom prostredí preventívne detoxikovať od ťažkých kovov?

Môžeme. Treba dodržiavať pravidelný pitný režim, používať bylinky (zelený čaj, pestrec mariánsky…), jesť potraviny, ktoré obsahujú síru (brokolica, cibuľa…) a polyfenol (orechy, kakao, hrozno…), jesť fermentované potraviny (jogurt, tempech, kyslé uhorky…). Skrátka vyhľadávajme potraviny, ktoré obsahujú transmitery, keďže tie na seba viažu ťažké kovy. Pri používaní bylín a potravín je tiež dôležité, aby neobsahovali tieto toxíny. Pozor, pri bylinkách a zelenine nestačí pripraviť čaj alebo vývar! Musia sa jesť. Čaj ako tekutina je nedostačujúci.
Na záver filozoficky. Je reálne, že sa ťažkých kovov v blízkej budúcnosti zbavíme?

Jednoduchá a krátka odpoveď – nie. Priemysel sa neustále rozrastá, príroda je viac znečisťovaná, ľudia vedú konzumný život. Radšej hľadajme možnosti, ako organizmus zbaviť týchto škodlivých látok. Kto má záujem, viac sa môže dočítať aj na našich stránkach www.pijavicelekarske.sk.