Je tento solárny generátor dobrý ?

admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa admin »

Túto otázku mi poslal Ivan do sms. Predtým než mu k tomu niečo napíšem, chcem vysvetliť čo je jednou z príčin existencie tohoto fóra. Sme skupinou, ktorá si chce vzájomne pomáhať. V rámci skupiny nie je nič "lepšie", ako si dávať vzájomné rady cez súkromnú komunikáciu - tak aby ostatní členovia z toho nič nemali. Témy, ktoré nie sú citlivé, patria na toto fórum. Tak sa každý môže poučiť na problémoch a otázkach našich členov a ako skupina z toho potom ťažíme všetci a zdvíhame si tak úroveň vzdelania a rozhľad. Ale teraz už k otázke:

Je tento generátor dobrý ?

https://www.alza.sk/viking-bateriovy-ge ... 332406.htm

Set nabíjacej stanice a solárneho panelu – solárna súprava, max. výkon batérie generátora 240Wh, menovitý výkon 250W, výstupy USB-A 5V/3.4A max., 2× AC 230V/250W spolu, 4× Jack konektor 9–12.6V/5A, 6A max., 60W max., solárny panel VIKING L50, max. výkon 50W, výstup 17.8V/2.8A
image.png
image.png (1.14 MiB) 290 zobrazení
image.png
image.png (903.63 KiB) 290 zobrazení

Tagy:
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa admin »

Najprv si všimnite, aké otázky sa pýtajú ľudia na Alze: https://www.alza.sk/viking-bateriovy-ge ... ssionPosts

Väčšinu by vedeli zodpovedať po preštudovaní prvých dvoch kapitol o základoch elektrotechniky, ktorú postupne píšem a dopĺňam tu na fóre: viewtopic.php?f=13&t=97

A teraz k odpovedi. Otázkoa či je niečo "dobré" je prakticky nezodpovedateľná. Ľudia si neuvedomujú, že každé zariadenie je na niečo dobré a na niečo už nie. Napríklad tento konkrétny generátor vzhľadom na svoje rozmery a hmotnosť asi nebude "dobrý" na turistiku s batohom. Načo teda je dobrý ?

Pri 250 w výkonu je dosť dobrý na svietenie, nabíjanie notebookov a mobilov. Pri výpadku prúdu (ale nie plynu) by dokázal poháňať napríklad kotol Protherm Tiger, ktorý má vo svojej najsilnejšej verzií elektrický výkon 150 W (čerpadlo, výfuk spalín).

Kapacita batérie je 64 000 mAh = 64 Ah . Bohužiaľ nevieme pri akom napätí batérie - a tak ani nevieme urobiť prepočet na watthodiny... A teda ani nevieme, ako dlho je toto zariadenie schopné poskytovať svoj maximálny výkon. Určitou nápovedou je ale recenzia na alze:

https://www.alza.sk/viking-bateriovy-ge ... tm#recenze

... A podľa tejto recenzie (malú chladničku 35 W to utiahne ledva pol hodinu) to nie je žiadna sláva.

Zhrnutie:

Počas núdzového stavu je veľmi často potrebné niečo majstrovať. Generátor na doma teda musí utiahnuť aspoň výkon rýchlovarnej konvice (1000 W) brúsky (1500 W), vŕtačky (1500 W), malej motorovej píly (2000 W)... ak takúto záťaž môj systém uživí aspoň pol hodinu, znamená to, že vykurovanie protherm tiger so 150 W spotreby už pobeží rozumných 5 hodín - teda väčšinu noci (a dom mi nezmrzne)

Takže Ivan ako ? je tento generátor "dobrý" alebo nie ? Skús sem popísať čo si predstavuješ, že s ním budeš poháňať, či to bude na cestách alebo doma, atd ... Potom sa budeme vedieť dopracovať k nejakej kvalitnej odpovedi.
Ivan
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut Sep 21, 2021 1:22 pm

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa Ivan »

Majo, dakujem za odpoved 👍.
Len na vysvetlenie, ak by si mi napisal, ze je to dobre riesenie, urcite by som ho dal na forum, ako som tam dal ohrievac na vodu pomocou sviecok. Pripadne by si ho tam ako dobre riesenie zavesil Ty sam. Ak ale za moc nestoji, povazoval som za zbytocne nan upriamovat pozornost ostatnych. Naozaj nechcem zaplnit forum neuzitocnymi vecami. :-)
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa admin »

Ja chcem ľudí aj trochu vzdelávať. Takže žiadna otázka nie je zlá. Nech vidia, akým smerom sa uberajú úvahy pri riešení praktických problémov.
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa admin »

Prehliadol som v parametroch. Je tam kapacita 240 Wh - teda asi stvrt KWh.
Martin Sladecek
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So Nov 13, 2021 2:52 pm
Odborník: Elektrotechnicky inzinier dizajner, elektrotechnik
Zvukovy dizajn, mix a master
Amatér: Hram na bicie, basu a gitaru.
Graficky dizajn
Bydlisko: Nitra

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa Martin Sladecek »

Osobne sa mne paci toto:

https://www.alza.sk/ecoflow-delta-1300-d5721062.htm

https://www.alza.sk/ecoflow-solarny-pan ... 733987.htm

Samozrejme na to sa da pripojit akykolvek solarny panel (max. 65V/10A).
Sláďo
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Je tento solárny generátor dobrý ?

Príspevok od používateľa admin »

masinka uz podstatne lepsia. Ale aj cena je inde.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fotovoltika, solárne systémy"