Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa admin »

Danka na telegrame napísala:
Pocula som, ze ked je na dome zasuvka na 380, tak sa tam da pripojit elektrocentrala na 380, vypnut hlavny istic do domu a malo by to fungovat. Som laik a preto privitam odbornu debatu. Kto ma k tomu nejake clanky, dajte prosim aj na forum.
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa admin »

Ano, da sa to. Da sa to aj ked nemate zasuvku na 380. Su elektrikari, ktori o tom vedia viac, alebo ludia co to aj prakticķy vyskusali ? Je tu niekto kto ma centralu a ochotu urobit to ako prakticku ukazku ?
Jozef Vida
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št Sep 16, 2021 2:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Vida »

Je to zaujimava predstava ze pride Blackout a ja s tym vybabrem a pripojim si centralu. Ak mate cisternu s palivom a vojensku centralu okolo 10KW na kurenie, pračku, konvicu, mikrovlnku,.... tak fajn .... Ale teraz vážne. Je to len môj názor, ale budete radi, ak udržíte dlhodobo chladničku a vodáreň, uvedomte si, že to bude žrať jak hovado a každý liter paliva bude v budúcnosti min 2€, takže ak chcete ísť na centrále, ako prvé si zabezpečte chladničku, aby Vám nevypochodovala do 3 dní sama z kuchyne. Aj tak nebudete držať viac ako 30 l paliva (myslím) a tých 30l Vám dá čas na zavarenie mäsa.
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa admin »

Táto debata nie je o tom, ako dlho sa dá udržať spotreba centrály a čo všetko sa tým dá poháňať. Je to čiste praktická otázka toho, že keď sa to rozhodnem spraviť, tak na čo dať pozor, kde to môže vyhodiť istič, aké koncovky a káble potrebujem atď. Sám mám síce elektrotechnické vzdelanie, ale roky nefungujem v obore a tak sa nechcem vyjadrovať k praktickým detailom takéhoto riešenia. Odpovede na to sú len dve:

Buď má niekto z fóra vzdelanie a prax v elektrotechnike na úrovni revízora elektrotechnických zariadení a potvrdí to + dá praktické rady ...

... alebo ...

Stretneme sa a prakticky to u niekoho vyskúšame (pred tým si dotyčný pre istotu vypne citlivé zariadenia, ako je počítač, tv, a podobne.)

Ako elektrikára bez praxe ma napríklad napadá otázka, ako na takúto situáciu zareagujú prúdové chrániče. Viem že ich to "nevyhodí", ale nie som si istý, či budú schopné plniť svoju ochrannú funkciu.
Používateľov profilový obrázok
Jozef Halagacka
Site Admin
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Pi Sep 24, 2021 8:37 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Halagacka »

Zdravím vás. Pokiaľ uvažujete o elektrocentrále (EC) ako o núdzovom náhradnom zdroji pre napájanie celého domu pre napájanie aj výkonných jednofázových spotrebičov s motorom a nábehovým prúdom, trojfázová centrála nie je najšťastnejším riešením. Tu treba rátať s koeficientom navýšenia výkonu 2 až 3-násobok štítkového príkonu (odberu) spotrebiča. A keďže z trojfázovej EC môžete na jednofázovú zásuvku (230 V) odoberať len tretinový výkon, aby to ako tak fungovalo, dostávame sa k výkonu trojfázovej EC 15 až 20 kVA! Ak odhliadnem od vysokých nadobúdacích nakladov na nákup takej EC, desí ma predstava, že na to, aby som si mohol zasvietiť na WC, napájať chladničku a nabijať PC alebo mobil, musím mať naštartovanú EC so stonásobným výkonom!
Používateľov profilový obrázok
Jozef Halagacka
Site Admin
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Pi Sep 24, 2021 8:37 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Halagacka »

Tu by som sa uberal opačným smerom. Keďže ide o núdzové napájanie, zrejme budem napájať len jednofázové spotrebiče. Treba si urobiť zoznam výkonných spotrebičov, ktoré chcem používať súčasne a vynásobiť koeficientom navýšenia výkonu EC uvádzaným v tabuľkách pre daný typ spotrebiča alebo náradia a pridať vhodnú rezervu. Pokiaľ chcem takúto EC pripojiť k elektroinštalácii domu, dá sa to zaradenim trojfázového prepínača za hlavný domový istič. Pozor, prepínač musí byť trojpolohový s nulou (SIEŤ - 0 - EC), aby bol spoľahlivo oddelený sieťový prívod od inštalácie pri prevádzke z EC! Prepínač je zapojený tak, že v polohe SIEŤ sú všetky jednofázové vývody pripojené na 3 fázy sieťovej prípojky domu a v polohe EC sú spojené na strane EC dohromady. Trojfázové zásuvky a spotrebiče v tejto polohe musia ostať nezapojené! Pri takomto spôsobe riešenia sa dostaneme k jednofázovej EC s výkonom 5 až 6 kVA, čo je už finančne aj ekonomicky únosné.
Gabo
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2021 9:45 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Gabo »

Vďaka za príspevok... S tým prepínačom, kde všetky fázy domovej inštalácie budú napájané z EC jednou fázou
je to dobrý nápad. Bol som "zapúzdrený" v 3 fazach, tak aj EC som si predstavoval 3 fázovú.... Snáď sa dá rozumieť, čo mám na mysli... Idem teda hľadať výkonnú jednofázovú EC na napájanie tých najpodstatnejšícj spotrebičov.
Používateľov profilový obrázok
Jozef Halagacka
Site Admin
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Pi Sep 24, 2021 8:37 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Halagacka »

Mám takto na chalupe prepnuté všetky jednofázové zásuvky na 5kW hybridný solárny menič, a v pohode mi to utiahne automatickú práčku, elektrickú rúru (šporák je na PB), darling, kanvicu a podobne. Vrátane svetiel samozrejme. Dokonca keď sa zabudnem, aj invertorovú zváračku a 3,15 elektródy. Ale solárny invertor má trochu odlišnú zaťažovaciu charakteristiku, EC by mala mať trochu vyšší výkon.
Jozef Plevjak

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Plevjak »

Jozef ma pravdu.
Kazdopadne je si potrebne urobit prioritu spotrebicov.
Odporucal by som pred zapojenim vypnut vsetky istice vratane hlavneho pri, kde je elektromer a nasledne v dome.
AK si uz niekto chce napajat 3 fazove spotrebice, musi ratat so zvysenou spotrebou benzinu v ventrale a v tom pripade dlho nevydrzi.
Dodatocne zapajanie a zasahy do rozvadzacov by boli pre mnohych komplikovane, preto pri novych domoch by sa zapinali jednotlive istice pre spotrebice podla potreby, nie vsak naraz.

Pri starsich to bude potrebne odpajat zo zasuvky.

Tymto sposobom sme si obcas pomahali, ked som este robil ako elektrikar na domoch, kde nebola este pripojka.


Jozef
Martin Sladecek
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So Nov 13, 2021 2:52 pm
Odborník: Elektrotechnicky inzinier dizajner, elektrotechnik
Zvukovy dizajn, mix a master
Amatér: Hram na bicie, basu a gitaru.
Graficky dizajn
Bydlisko: Nitra

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Martin Sladecek »

Zdravim, isiel by som do takejto zostavy:

Elektraren
https://www.alza.sk/ecoflow-delta-1300-d5721062.htm
https://www.alza.sk/ecoflow-solarny-pan ... 733987.htm

Generator
https://www.yachtshop.sk/yachtshop-sk/e ... rocentrala

Naozaj kvalita za prijatelnu cenu podla mna.

A samozrejme o trojfazovom pripojeni sa vobec neoplati ani uvazovat. Treba prerobit - doplnit hlavny rozvadzac na prepnutie na vlastnu elektraren - nic zlozite ani komplikovane, samozrejme v starsich rozvadzacov je to trocha vacsi zasah, ale tiez nic zlozite.
Sláďo
Milan Gal
Site Admin
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2021 5:52 pm

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Milan Gal »

Jozef, mám plán dať na rodinný dom zopár solárnych panelov - cca 8-10 (8-10 x 100W ) by na núdzové spotrebiče bohato stačilo. Kďeže je ich len pár v častom používaní, tak uvažujem, že by som rozvod zo soláru nemiešal s tým zo siete, ale rozviedol po pôjde do 3 - 4 miestností 1 fázu tzv. zelenej elektriny. Dom ešte nie je zvonka opravený, takže by to išlo ľahko, len sa prevŕtať zvonka na želané miesto.
Zaujíma ma teda, že ako rozmýšľať ďalej. Treba panely pripojiť na nejaký "rozumný" regulátor a elektrinu z neho ládovať do batérie. Z nej by potom cez nejaký šikovný menič mohla ísť šťava do tých zelených zásuviek.
Keďže už máš s takým niečím skúsenosť, bol by si taký dobrý a trocha sa popozeral po vhodných komponetoch pre toto riešenie a poslať mi ho? Aj s nejakými stručnými radami.
Vopred vďaka.
Používateľov profilový obrázok
Jozef Halagacka
Site Admin
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Pi Sep 24, 2021 8:37 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Halagacka »

Ahoj Milan, tvoja požiadavka je rozumná a má svoju logiku. Len by som doplnil niektoré ďalšie vlastnosti, ktoré by mal takýto systém spĺňať a vysvetlil niektoré základné pojmy ohľadne vhodného výkonu solárnych panelov. Aby si si sám mohol navrhnúť ich výkon v závislosti od Tvojich požiadaviek napájania a množstva finančných prostriedkov, ktoré chceš do toho investovať a ich účelnosti a návratnosti. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade sa nejedná len o núdzové napájanie, ale uvažuješ o tom, že bude trvale v prevádzke, musí byť schopný pracovať automaticky bez toho, aby si ho musel sledovať a obsluhovať. Túto požiadavku spĺňa hybridný solárny systém, s programovateľnými prevádzkovými režimami. Tam sa dá nastaviť režim, že výstupný menič je prednostne napájaný zo solárnych panelov. Pokiaľ je ich okamžitý výkon väčší, ako je odber na výstupe striedača, panely dobíjajú zároveň batérie. Po súmraku je potom striedač napájaný z batérií, až do nastaviteľnej úrovne ich vybitia. Pri dosiahnutí tejto úrovne sa napájanie výstupu prepne na napájanie zo siete cez obtok pomocou stykača (zaručuje galvanické oddelenie od siete počas autonómnej prevádzky). A v prípade, že je niekoľko dní zamračené, aby nedošlo k hlbokému vybitiu batérií a ich poškodeniu, dá sa nastaviť čiastočné alebo plné nabíjanie batérií zo siete. Táto vlastnosť je dôležitá pri dlhodobom výpadku siete (blackout), kedy je možno cyklicky dobíjať batérie z centrály. Tým sa zabráni nutnosti neekonomickej trvalej prevádzky niekoľkokilovatovej centrály kvoli možnosti núdzového osvetlenia s príkonom iba desiatok wattov. Pokiaľ ide o vhodnú veľkosť solárnych panelov, vysvetlím niekoľko základných pojmov. U panelov sa udáva výkon v Wp (Watt peak). Je to maximálny výkon vo Wattoch, ktorý je panel schopný poskytovať pri kolmom dopade slnečného žiarenia s výkonovou hustotou 1kW na meter štvorcový. Keďže v reálnych podmienkach slnko nesvieti vždy kolmo a nie je úplne priezračná obloha, výkon panelov je v praxi väčšinu času podstatne nižší. A tak panely s výkonom 1000Wp v lete počas slnečného dňa vyrobia okolo 6kWh energie. Keď pre jednoduchosť zanedbáme účinnosť nabíjača, účinnosť nabíjania olovených batérií, účinnosť výstupného striedača, môžeme z takto vyrobenej energie v priemere napájať záťaž 250 W počas 24 hodín (aj to by sme mali odrátať trvalú vlastnú spotrebu elektroniky meniča naprázdno, ktorá sa pohybuje od 10 do 50 W v závislosti od jeho výkonu). Pokiaľ je zamračené, alebo prší, alebo v zimných mesiacoch vyrobená energia klesne až na desatinu. Na druhej strane ak sú panely výkonovo predimenzované, tak v lete, ak je malý odber a batérie sú plne nabité, panely sú nevyužité a idú naprázdno. Ale to sa dá riešiť v takomto prípade riadeným spínaním prídavnej záťaže (bojler). Ale dosť bolo teórie, dúfam, že som nikoho s tým neotrávil a neodradil. Podobný systém som pred pár týždňami navrhol jednému členovi našej skupiny, tak to tu dám pre inšpiráciu. K tomu ešte treba pripojiť nejaké batérie, optimálne 2 ks 12V, 100Ah, ale môžu to byť aj obyčajné autobatérie, alebo staršie použité batérie z UPS (príležitostne by som Ti vedel dodať). Vzhľadom na dnešnú situáciu budú už niektoré komponenty vypredané. Treba si pozrieť a preštudovať celú ponuku a zháňať, čo je k dispozícii aj od iných dodávateľov. Prípadné otázky rád vysvetlím. Myslím, že keď si vyskladáš vlastný systém podľa svojich predstáv, budeš mať z toho dvojnásobnú radosť.
Na obrázku je principiálne zapojenie hybridného systému. Prajem príjemnú zábavu. Tu sú spomínané linky:

2 alebo 3 ks panel
https://ecoprodukt.sk/p/86233-solarny-p ... erny-31798

1 pár
https://ecoprodukt.sk/p/68945-mc4-koncovka-1-par-9981

1 ks
https://ecoprodukt.sk/p/84484-hybridny- ... 3322-28324
alebo silnejší
https://ecoprodukt.sk/p/85384-hybridny- ... 6322-30519


https://ecoprodukt.sk/p/79976-konstrukc ... revo-20056
https://ecoprodukt.sk/p/72318-z-drziaky-4ks-13022 - na jeden panel
Prílohy
hybrid.jpg
hybrid.jpg (49.46 KiB) 683 zobrazení
Stanislav Hesek
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St Nov 10, 2021 6:09 pm
Odborník: Elektroinštalácie NN - revízny technik
Vedenie podvojného a jednoduchého účtovníctva
Amatér: práca s drevom, železom, v záhrade, stavebné práce atd.
Bydlisko: Kúty

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Stanislav Hesek »

Ďakujem za predošlé hodnotné príspevky. Ja by som sa ešte vrátil k téme NÚDZOVÉHO pripojenia EC k domu.
Súhlasím s uverejnenými návodmi a snáď by som len doplnil môj "plán" pre prípad dlhodobého výpadku bez zásahu do rozvádzačov, tak trochu provizórnejší.
1. Upravím si trojžilový predlžovací kábel na 230V tak, že na jednom konci bude vidlica 230V a na druhom konci vidlica trojfázová 400V a v nej medzi sebou prepojím všetky tri fázy. Samozrejme takto upravená "predlžovačka" je LEN pre tento účel.
2. Vypnem hlavný istič prívodu zo siete a v mojom prípadne aj hlavný vypínač v domovom rozvádzači
3. Upravenú predlžovačku zastrčím do zásuvky 400V v inštalácii domu
4. Druhý koniec môžem potom zastrčiť do elektrocentrály a používať.
Musím upozorniť na nebezpečenstvo úrazu el.prúdom pri nedodržaní postupu zapojenia.
Postup rozpojenia takéhoto provizórneho pripojenia musí byť presne opačný od bodu 4. až po bod 1.
Používateľov profilový obrázok
Jozef Halagacka
Site Admin
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Pi Sep 24, 2021 8:37 am

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa Jozef Halagacka »

Zdravím Ťa Stanko, Tvoje riešenie ako skutočne núdzové by mohlo v princípe fungovať. A môj kamarát to má takto urobené na staršom rodinnom dome a niekoľkokrát to už použil. Ale je tam dosť veľa zádrheľov. Takýto systém bude fungovať na starých inštaláciách v sústave TN-C, kde sú zásuvky napájané dvoma vodičmi - fáza a PEN vodič (tzv. nulák), ktorý je ochranný aj pracovný a nie sú tam prúdové chrániče. Pokiaľ sa jedná o novšiu elektroinštaláciu podľa súčasne platných noriem, trojfázová zásuvka je päťkolíková s oddeleným neutrálnym vodičom (modrý) a je zapojená cez PRÚDOVÝ CHRÁNIČ. Pri spätnom napájaní cez zásuvku do uzemneného bodu domového rozvádzača pravdepodobne dôjde k jeho vypnutiu kapacitným prúdom a zvodom prívodného kábla a samotnej centrály ( stačí 30 tisícin ampéra). V takom prípade by sa musel prúdový chránič vyradiť, čo je zásah do inštalácie, ktorý trvale odstráni ochranu pred úrazom elektrickým prúdom! Ďalší problém je v tom, že by si to musel obsluhovať a zodpovedať za to iba ty sám, lebo je tam niekoľko veľkých rizík. V prvom rade na redukcii na kábli z centály bude na trojfázovom samci na kolíkoch napätie. Druhé nebezpečie je, že ak sa konečne po dlhom čase obnoví sieť a niekto len vypne centrálu a zapne hlavný istič, urobí tvrdý skrat na domovej prípojke väčšinou s káblom 16mm2, kde skratový prúd môže dosiahnuť vyše desaťtisíc ampérov a odpáliť poistky v skrinke na stĺpe alebo uličnom rozvádzači. Správne zapojený prepínač s nulovou polohou všetky tieto problémy odstráni.
admin
Site Admin
Príspevky: 990
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Núdzové pripojenie elektrocentrály na dom

Príspevok od používateľa admin »

Toto už bolo niekde na fóre povedané: treba dať 3 polohový prepínač: Sieť - nič - centrála. Tým sa dosiahne potrebná "blbovzdornosť" a maximálne sa obmedzí možnosť, že niekto omylom spôsobí skrat a ďalšie problémy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Palivo, energia, svetlo, teplo"