Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) - Veľmi zdravá burina

admin
Site Admin
Príspevky: 998
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) - Veľmi zdravá burina

Príspevok od používateľa admin »

Počas nášho výletu k prameňom som ju niektorým ukázal aj naživo a ochutnali sme ju. Info je napríklad na stránke. Má aj šľachtenú verziu, ktorá má krásne farebné kvety. Tá je síce jedlá, ale výrazne zaostáva v chuti za tou divou.
Info v slovenčine na stránke:
https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2 ... ava-burina

Základné info zo stránky skopírujem aj sem, lebo veci z internetu sa vedia strácať:
portulaca oleracea.jpg
portulaca oleracea.jpg (292.88 KiB) 1120 zobrazení
image.png
Portulaka zeleninová sa u nás považuje za nepríjemnú a pomerne odolnú burinu. No keby ľudia vedeli, že obsahuje viac omega-3 mastných kyselín ako rybí olej, tak by ju určite zahrnuli aj do svojho jedálnička.

V niektorých krajinách sa dokonca aj cielene pestuje a používa ako potravina. Bohužiaľ, vo väčšine ostatných krajín, vrátane Slovenska, sa považuje za burinu a preto sa zo záhrad a parkov odstraňuje a následne vyhadzuje.

Pestovanie portualky zeleninovej nie je náročné, stačí, keď jej doprajete dostatok slnka a tepla a približne o šesť týždňov môžete zberať úrodu.

Portulaka zeleninová je bohatá na betakarotén, vitamíny A a C, kys. listovú, vitamíny B-komplex, železo, fosfor, vápnik, draslík, horčik, sodík a riboflavín. Minerály nachádzajúce sa v portulake chránia kosti pred osteoporózou.Portulaka je tiež výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré chránia pred srdcovými chorobami a zlepšujú imunitný systém.

Portulaka dokáže pri povrchovej aplikácii dužiny listov liečiť viaceré kožné ochorenia, zmierňovať opuchy po uštipnutí hmyzom, znižovať vrásky či odstraňovať jazvy Ak trpíte na vypadávanie vlasov alebo lámavosť nechtov, portulaka dokáže tieto problémy tiež účinne liečiť.

Použitie portulaky
Celá rastlina sa môže jesť ako surová pochúťka. Vyskúšajte použiť portulaku na prípravu šalátov, smoothies, výprážaných jedál alebo ju pridajte do sendvičov, na pizzu a zistite, či vám jej príjemná kyselkavá chuť vyhovuje. Portulaku v podstate môžete použiť do jedál miesto špenátu.

Portulaka má mierne rôsolovitú konzistenciu, takže je vhodnejšia do smoothies ako do šalátov. Portulaka je tiež výborným zahusťovadlom a pridaním do smoothies zabezpečíte, aby zostalo pohromade.

Základná charakteristika
Latinský názov: Portulaca oleracea
Anglický názov: Purslane
Čeľaď: Portulacaceae/Portulakovité
Jedlé: Listy, stonky, kvety a semená.
Chuť: Trochu kyslá, príjemná na chuť.
Popis: Listy sú zelené, sukulentné, veslovitého tvaru a stonky sú červenkasté. Stonka rastlin je sukulentná, hladká a pri ohnutí alebo zlomení sa z nej vylučuje podobná rôsolovitá šťava ako z okry. Kvety sú maličké a žlté s piatimi korunnými lupienkami a sú skryté medzi listami rastliny.
Užitočné rady: Semená portulaky si môžete zakúpiť aj v špecializovaných obchodoch so semenami. Vysádzať portulaku je možné od mája až do konca augusta.

Tagy:
Peter Vrabcek
Príspevky: 143
Dátum registrácie: So Sep 18, 2021 7:56 am
Amatér: Menšie stavebné a údržbárske práce.
Bydlisko: Košúty

Re: Portulaka zeleninová - Veľmi zdravá burina

Príspevok od používateľa Peter Vrabcek »

Portulaka
Krásna aj liečivá
Už oddávna ľudstvo využíva liečivú silu tejto skromnej rastlinky, najmä jej antioxidačné vlastnosti a jej regulačný vplyv na hladinu krvných tukov, cholesterolu i cukru. Využíva sa tiež na ochranu žíl a ciev, ako i pri kardiovaskulárnych problémoch, na uvoľňovanie svalových kŕčov, ako protizápalové a močopudné činidlo, pri zápaloch močových ciest, pri cystitíde a obličkových kameňoch, na podporu pečene, pri bakteriálnej dyzentérii, zápaloch mliečnej žľazy a uzlín. Portulaka je vhodná aj na použitie v podobe kašovitých obkladov na popáleniny. Takýmito viacnásobnými celonočnými obkladmi sa za pár dní dokážeme zbaviť aj kuracích ôk.
Pri takomto liečebnom i konzumnom používaní portulaky sa nemusíme obávať žiadnych vedľajších účinkov a nehrozí nám ani predávkovanie, preto je najúčinnejšia vnútorná aplikácia (aj v pediatrii, aj v geriatrii), a to vo forme čerstvých šalátov, alebo aj v podobe štiav získaných rozmixovaním portulaky vo vode alebo v jablčnej, mrkvovej či rajčinovej šťave. Najviac živných i liečebných látok získame z čerstvej rastliny, hoci sa z nej občas robí aj liečebný odvar. Pri liečení lišaja a dermatóz tiež používame čerstvú šťavu alebo nálev z 2 g semien a 2 dcl vriacej vody.
Kulinárske využitie portulaky je mnohostranné, ale vždy ju uprednostňujeme v surovom stave, a to či vo forme šalátov so zdravým dressingom, alebo mixovaných nápojov, prípadne z nej môžeme pripraviť špenát. Dá sa restovať s mäsom i zapekať so syrom. Mladé lístky a výhonky však môžeme nasekať aj do polievky, omáčky, majonézy, do tvarohových nátierok, pást i do bylinkového masla. Možno ich podávať aj k rybám či zdobiť nimi syrové misy.
Portulaka ako prírodná lekáreň
Jej vňať obsahuje až 2,2 % bielkovín, 0,5 % vynikajúcich tukov, 6,5 % sacharidov, 1,2 % vlákniny a 2,2 % minerálov (najmä draslíka, horčíka, vápnika, železa, fosforu a stopových prvkov). Je bohatá na vitamín C i provitamín A, ale i vitamíny B1 , B2. Obsahuje aj glykozidy, slizy, saponíny, horčiny, silice, flavonoidy a organické kyseliny (citrónovú, askorbovú, asparágovú, glutámovú).
Je to zelenina s najvyšším obsahom vzácnych omega-3 mastných kyselín (100 g listov obsahuje 300 až 400 mg kyseliny alfa-linolenovej), ktoré sú výrazne kardiostimulačné, protizápalové aj imunostimulačné, majú antidepresívne účinky, pomáhajú pri hypertenzii aj pri diabete 2. typu. Okrem toho obsahuje aj dôležité biogénne amíny ako noradrenalín a dopamín, ktoré výrazne zlepšujú našu náladu.
Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea)
Pochádza z Indie, zo západných Himalájí, kde divoko rastie i v nadmorskej výške až 5 000 m. Dnes je rozšírená po celej Európe, Južnej a Severnej Amerike. Kedysi si na nej pochutnávali v Indii, starom Grécku aj v starom Egypte. V stredoveku bola veľmi populárna v Anglicku. Dnes sa pestuje hlavne vo Francúzsku, Holandsku i v Rusku, len u nás je skoro neznáma. Skreslene ju poznajú len záhradkári či vinohradníci ako protivnú plazivú burinu, ktorá dokáže i v suchu a na plnom slnku vytvoriť husté vankúše pokrývajúce zem medzi hriadkami.
Výborná zelenina
Z portulaky sa konzumujú tak listy, ako i dužinaté stonky, ktoré režeme najlepšie za mladi, už tri až štyri týždne po výseve, lebo je to veľmi rýchlo rastúca rastlina. Vtedy je ich chuť príjemná, kyslastá, jemne korenistá so slaným nádychom. Keď rastlina začne kvitnúť, jej listy spevnejú a získajú ostrejšiu chuť – tej sa zbavíme, ak listy na chvíľu ponoríme do horúcej vody.
Upokojuje
Portulaka má moc upokojiť nás, a dokonca vraj spomaliť starnutie! Surové lístky je vhodné žuť ako prevenciu paradentózy alebo v jej počiatočných štádiách, a to aspoň 4-krát za deň (tri až päť minút). Obklady z čerstvej popučenej rastliny sa využívajú pri zápale očného viečka a spojiviek.
Portulaka na tanieri
Lúčna polievka
Natrháme si mladé lístky portulaky, sedmokrásky, hviezdice prostrednej, prípadne i púpavy. Následne ich očistíme, nasekáme a nasypeme do zohriateho zeleninového alebo hubového vývaru, ktorý môžeme predtým obohatiť rozšľahaným žĺtkom. Nevaríme!
Prírodné palacinky
Do palacinkového cesta vmiešame vopred udusené huby a mladé lístky portulaky –upečieme na panvici a podávame so šalátom.
Chutný zapekanec
Pripravíme si redšie cesto z 80 g špaldovej múky, 80 g pohánkovej múky, 2 vajec, trochu soli a podľa potreby pridáme mlieko. Do cesta vmiešame za hrsť lístkov portulaky a petržlenovej vňate. Do zapekacej misky navrstvíme plátky cukín, rajčín a ružičiek brokolice. Všetko preložíme plátkami tvrdého syra a zalejeme riedkym cestíčkom. Zapečieme v rúre.

Bielo-zelená nátierka
Do roztlačeného tvarohu vmiešame nasekanú cibuľku aj s vňaťou, lístky portulaky a čierne korenie. Nátierka je vhodná na špaldový chlebík alebo ako plnka do „lodičiek“ z papriky, uhoriek či do vydlabaných rajčín.
Bylinkový tarator
Do mierne zriedeného a našľahaného jogurtu, prípadne do kefíru alebo acidofilného mlieka vmiešame pár kvapiek citrónovej šťavy, lístky portulaky, kúsky rajčín a pridáme trochu roztlačeného cesnaku. Vrch ozdobíme bazalkou, môžeme pridať i olivový olej alebo snáď ešte lepšie – všetko posypeme mletými orechmi.
Miešaný šalát
Nazbierame si mladé lístky portulaky, lístky púpavy, hlávkového šalátu alebo valeriánky, ktoré očistíme a natrháme. Okoreníme ich nasekaným rebríčkom (myším chvostíkom) a zalejeme vhodne ochutenou vodou z kyslej kapusty (cesnakom, sójovou omáčkou a čiernym korením.
admin
Site Admin
Príspevky: 998
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Portulaka zeleninová - Veľmi zdravá burina

Príspevok od používateľa admin »

A tu máme ďalší recept na Dusenú portulaku po Arménsky.

viewtopic.php?p=1712#p1712
admin
Site Admin
Príspevky: 998
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Re: Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) - Veľmi zdravá burina

Príspevok od používateľa admin »

Recept na nevarenú letnú polievku Gazpacho s portulakou: viewtopic.php?p=2182#p2182
Napísať odpoveď

Návrat na "Herbár - zoznam rastlín, účinkov, receptov"