Správna zbraň na správnu príležitosť - zbrane na diaľku.

admin
Site Admin
Príspevky: 998
Dátum registrácie: St Sep 08, 2021 1:18 pm
Odborník: IT
Amatér: Elektro,Prežitie Chémia,PrváPom,Bylinky,Jazyky

Správna zbraň na správnu príležitosť - zbrane na diaľku.

Príspevok od používateľa admin »

Existujú nekonečné rozhovory o tom, akú zbraň na lov, obranu domu, večná polemika, či luk alebo kušu... V každej takejto debate sa zvyknem opýtať diskutujúcich, nech definujú, ako si vlastne predstavujú, že danú zbraň chcú používať. Často sa stáva, že to sami nevedia. Ich debata sa točí skôr okolo hľadania mýtickej "najlepšej" zbrane zo všetkých... Ak tak ako neexistuje takáto zbraň, neexistuje ani koniec takýchto debát.

Začnem teda inak: Dobre si rozmyslite čo vlastne potrebujete. Odpovedzte si na otázky: Kto bude zbraň používať ? Ako dlho trvá výcvik v zaobchádzaní ? Ako často ? Proti komu/čomu ? Kde ? Kto to uvidí ? V mieri/vojne/po apokalypse ? Čo nepotrebujete ? Ktore nedostatky vám nebudú vadiť ?

Po zodpovedaní týchto otázok sa môžete začať venovať výberu zbrane. Bude vám oveľa jasnejšie, aké vlastnosti musí mať. Pokúsim sa ďalej v článku popísať výhody, nevýhody a jedinečné vlastnosti rôznych zbraní. U tých menej známych dám aj odkazy na obrázky a videá, aby ste si mohli urobiť predstavu, ako sa s nimi zaobchádza a aké sú ich možnosti. Nebudem nejako veľmi popisovať a zdôvodňovať, prečo zbraň má alebo nemá danú vlastnosť. Ide skôr o vytvorenie prehľadného súhrnu, ktorý vám môže uľahčiť výber zbrane vhodnej pre vašu konkrétnu situáciu. A tiež dúfam, že mnohým z vás vyjasní pohľad na rôzne zbrane a situácie ich použitia.

Úmyselne sa tiež vyhnem otázkam ceny. Je to síce dôležitá vlastnosť, ale nemá vplyv na používanie a vlastnosti ako také.

Luk (bez kladiek)

Luky nemusím zvlášť predstavovať. Sú staré ako ľudstvo samo a svoje kvality a prednosti dokázali nespočetne veľa krát. V cvičených rukách je luk krásnou a účinnou zbraňou.
https://youtu.be/1o9RGnujlkI

výhody:
- Dosah rádovo 100m, presnosť na 20 m.
- Ak má skladacie ramená, tak je nenápadný pri prenose v batohu, relatívne ľahký
- Primitívny luk vyrobíte v prírode bez špeciálneho náradia a materiálov
- Šípy je možné relatívne jednoducho improvizovať s použitím technických aj prírodných materiálov. Nie je potrebná vysoká pevnosť.
- Tetivu môžete tiež improvizovať, napnete ju bez špeciálnych nástrojov. Na luku sa takmer nemá čo pokaziť.
- Tichý
- Relatívne rýchla streľba - 7 - 10 výstrelov za minútu (nutný výcvik)
- Vhodný na lov malej až strednej zveri, nutný široký hrot s čepieľkami. Obmedzene vhodný na obranu domu.
- možnosť vystreliť exotické predmety, zápalné šípy, hroty na prepichnutie pneumatík, šíp s lankom atď...
- Skladacie luky sú relatívne malé a nenápadné pri prenášaní v batohu.

nevýhody:
- mechanické zbrane so silou náťahu nad 15kg (150N) sú považované za zbraň kategórie D. V prípadnom súdnom spore rátajte s tým, že budete obvinení z použitia strelnej zbrane. (stav v roku 2023, Slovensko)
- nutný dlhý tréning a neustále udržovanie zručnosti
- Morálne hľadisko, strach z použitia - spôsobuje krvácajúce až smrteľné poranenia. Môžete zaváhať v rozhodujúcej chvíli.
- šípy sa v lese strácajú, lámu o tvrdé predmety - nie je samozrejmosťou, že jeden šíp použijete viac krát. Strácanie kvalitných šípov ide rýchlo do peňazí.
- Luky s naťahovacou silou nad cca 15 kg unavujú pri tréningu, zvádzajú ku zlozvykom. Zaobstarajte si luk s výmennými ramenami, alebo druhý luk s menšou silou náťahu na trénovanie.
- Sú veľké a nápadné v pohotovostnom stave. Zachytávajú sa o porast
- Pri streľbe z okna alebo dverí hrozí náraz o rám a poškodenie ramien (obrana domu v ospalosti, v strese z útoku)
- Starí ľudia, ženy, deti, ranení ho nenatiahnu, bez výcviku je takmer nanič
- obmedzená streľba v ľahu
- nemožnosť vyčkávania, napnutý luk udržíte obvykle len pár sekúnd
- luky z prírodných materiálov nemožno skladovať napnuté. Tiež sa deformujú a ničia po namočení.
- Luk zabíja vykrvácaním. Zver budete musieť dohľadávať. Útočníka nemusí ihneď zastaviť - A to ani pri smrteľnom postrelení. Aj krvácajúci útočník vás ďalej môže ohrozovať.
- pri výstrele naprázdno hrozí poškodenie
- po minutí streliva sa nedá použiť ako zbraň na blízko
- Podľa poľovného zákona je zariadením umožňujúcim zmocniť sa zveri. Zbytočne neprovokujte poľovníkov a lesákov. Na druhú stranu, takýmto zariadením je aj klbko špagátu. Dávajte pozor na stretnutia s blbcami.

Luk (kladkový)

Je modernizáciou klasického luku. Veľa vlastností je rovnakých ako u klasického luku. Tu sa sústredím na rozdiely oproti lukom bez kladiek

výhody:
- Dosah rádovo 100m, presnosť na 20 -30 m - pre daný kladkový luk je to vždy lepšie, než pre porovnateľný jednoduchý luk.
- Pri naťahovaní to zo začiatku ide ťažšie a na konci už ľahko - takto sa dosiahne väčšia energia strely a zároveň budete schopní dlhšie luk udržať napnutý - získate tak čas na zamierenie, alebo dokonca môžete aj kratší čas vyčkávať s napnutým lukom
- vyššia presnosť. Na mnohé luky sa dajú primontovať mieridlá.
- Luky z moderných materiálov sa dajú skladovať s napnutou tetivou a nestrácajú pri tom pružnosť - môžu byť pohotové pri nečakanom útoku.


nevýhody:
- mechanická zložitosť, drobné súčiastky, skrutky, odľahčené plastové kladky - a z toho vyplývajúca zvýšená poruchovosť, náchylnosť na nečistoty a poškodenie. Chyby neodstránite v poli.
- prasknutú tetivu na niektorých lukoch nevymeníte rukami. Ramená sú tak tuhé, že na napnutie treba nástroj. Diely nie je jednoduché improvizovane vyrobiť.
- pre zvýšenú silu ramien a zložitosť sa obvykle nedajú zložiť na prenos a sú teda veľké a nápadné nielen pri používaní, ale aj pri prenose.
- pri výstrele naprázdno hrozí poškodenie

Kuše (všetky typy - malé, veľké, kladkové ...)

Kuša je vývojovým zdokonalením luku. Odstraňuje síce niektoré nevýhody lukov, ale zároveň prináša nejaké nové. Preto nikdy nedokázala úplne vytlačiť luk z používania.

výhody:
- Dosah rádovo 100m, presnosť na 50 m.
- Nie je nutný veľký výcvik. Streľba z kuše je veľmi jednoduchá, dá sa povedať, že ju zvládne každý, kto vidí a udrží ju v rukách.
- Pažba a mieridlá umožňujú veľmi presnú streľbu
- Umožňuje prakticky neobmedzené vyčkávanie v napnutom stave
- Umožňuje streľbu po ležiačky
- Aj keď naťahovacia sila môže byť značná, mnohé kuše majú napínacie pomôcky a dá sa povedať, že z primerane silnú kušu napnú aj ľudia, ktorí by už neudržali podobne silný luk.
- Moderné materiály sa dajú skladovať s napnutou tetivou a nestrácajú pri tom pružnosť - môžu byť pohotové pri nečakanom útoku.
- Vhodná na lov a obmedzene aj na obranu (ideálne ak je k dispozícii viac strelcov)
- Tichá (ale nie úplne bez zvuku)

nevýhody:
- Mechanické zbrane so silou náťahu nad 15kg (150N) sú považované za zbraň kategórie D. V prípadnom súdnom spore rátajte s tým, že budete obvinení z použitia strelnej zbrane. (stav v roku 2023, Slovensko)
- Morálne hľadisko, strach z použitia - spôsobuje krvácajúce až smrteľné poranenia. Môžete zaváhať v rozhodujúcej chvíli.
- Šípy sa v lese strácajú, lámu o tvrdé predmety - nie je samozrejmosťou, že jeden šíp použijete viac krát. Strácanie kvalitných šípov ide rýchlo do peňazí.
- Šípy musia byť pevnejšie ako pri lukoch, ťažšie sa improvizujú
- Sú veľké a nápadné v pohotovostnom stave aj zložené. Zachytávajú sa o porast. Oproti lukom bývajú ťažšie - predstavujú veľkú záťaž pri dlhodobom nosení v batohu
- Pri streľbe z okna alebo dverí hrozí náraz o rám a poškodenie ramien (obrana domu v ospalosti, v strese z útoku)
- Kuša zabíja vykrvácaním. Zver budete musieť dohľadávať. Útočníka nemusí ihneď zastaviť - A to ani pri smrteľnom postrelení. Aj krvácajúci útočník vás ďalej môže ohrozovať.
- Kuša je jedna z najpomalších strelných zbraní. Za minútu vystrelíte nanajvýš 2 - 3 krát. Nevhodná proti skupine útočníkov. Väčšinou ju nenatiahnete po ležiačky.
- Sú kuše so zásobníkom a pákou na naťahovanie, ktoré strieľajú o niečo rýchlejšie. Ale zase je to vyvážené zložitosťou a poruchovosťou. Tiež do zásobníka je možné použiť iba obmedzené druhy streliva. Lovecký hrot spôsobujúci silné krvácanie sa do mnohých zásobníkov nedá vložiť.
image.png
- Mechanická zložitosť, drobné súčiastky, skrutky, odľahčené plastové kladky - a z toho vyplývajúca zvýšená poruchovosť, náchylnosť na nečistoty a poškodenie. Chyby neodstránite v poli. Diely nie je jednoduché improvizovane vyrobiť.
- Prasknutú tetivu obvykle nevymeníte rukami. Ramená sú tak tuhé, že na napnutie treba nástroj.
- pri výstrele naprázdno hrozí poškodenie
- po minutí streliva sa nedá použiť ako zbraň na blízko
- Podľa poľovného zákona je zariadením umožňujúcim zmocniť sa zveri. Zbytočne neprovokujte poľovníkov a lesákov. Na druhú stranu, takýmto zariadením je aj klbko špagátu. Dávajte pozor na stretnutia s blbcami.

Obranné spreje

Myslím, že ich netreba predstavovať. Sú tri druhy trysiek, ktoré ovplyvňujú aké výhody a nevýhody sprej má:
1 - sprej/hmla: horší dosah (do 3 m) , vo vetre sa môže otočiť na vás, zamoruje interiér. Výhodou je to, že "vždy trafíte" - aj po tme, v rozrušení, ospalosti...
2 - Prúd (Jet) - je prúd ako zo striekačky. Letí ďalej a má vlastnosti opačné ako hmla - nezamoruje, neotočí sa vo vetre, má lepší dosah (4-5m), ale musíte ním mieriť
3 - Gel - je vylepšením druhého typu - prúdu. Kvapalina je hustá, nerozstrekuje sa alieta aj na vzdialenosť viac ako 5m. výhody a nevýhody má rovnaké

Z hľadiska dráždivej látky je ich tiež viacej typov. Skúsenosť ukazuje, že štipľavý výťažok z chilli papriky je účinnejší ako rôzne nervovo paralytické látky. Funguje proti zvieratám aj proti ľuďom v nepríčetnom stave a pod vplyvom drogy. Ostatné látky síce môžu mať výraznejší účinok, ale majú obvykle až minútové oneskorenie nástupu účinku a sú teda vhodnejšie na rozháňanie davov, než na sebaobranu.

Niektoré spreje obsahujú silné farbivo, ktoré sa chemicky viaže na pokožku. Jeho stopy je možné dokázať ešte po týždni od zásahu. Tiež existujú s preje s neviditeľným farbivom, ktoré svetielkuje pod UV svetlom - majte to na pamati, môže to pomôcť v identifikácii útočníka. Tiež ak niekde uvidíte chlapa s pofarbenou tvárou, zbystrite pozornosť - Niekde blízko sa deje niečo nekalé...

Osobne spreje považujem za jeden z najlepších prostriedkov na sebaobranu.

Z hľadiska ich účinnosti je potrebné pripomenúť, že chemické látky CS, CN, CR sú syntetické chemické dráždivé látky, ktoré pôsobia na sliznicu, dýchaciu a nervovú sústavu. Pri sprejoch s CN a CS náplňou nie je zastavovací účinok okamžitý, ale nastáva až po niekoľkých sekundách, (oneskorenie trvá zvyčajne 5-20sek.). Taktiež je obmedzená aj ich účinnosť, pretože pri zvýšenom prahu citlivosti agresora na bolesť (pričom prah citlivosti na bolesť môže byť zvýšený aj užitím alkoholu, drogy, alebo liekov a dokonca i adrenalínom) použitie tohto druhu spreja ho nezastaví, dokonca môže u neho vyvolať ešte väčšiu agresivitu. Účinná látka OC je prírodný olejový výťažok z čili papričiek a zastavovací účinok je takmer okamžitý.

Chemická látka CS spôsobuje sčervenanie a bolesť očí spolu s rozostretým videním.

Chemická látka CN
spôsobuje silné dráždenie až pálenie očí a mierny až ťažký zápal spojiviek. Taktiež spôsobuje pálenie v nose a na sliznici dýchacích ciest a na hrudi spôsobuje pocit zovretia až dusenia. Postihnuté miesto na koži je podráždené a opuchnuté, začervenané, a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj vyrážky.

Látka CR (niekedy aj CP) je silnejšia, ale menej toxická syntetická chemická látka a jej účinok môže byť zvýšený i samotnou koncentráciou roztoku v spreji, ale i teplotou a vlhkosťou prostredia. Zastavovací účinok je takmer okamžitý (trvá asi 2sek.) a účinnosť trvá min. 15 až 30 minút. Po zasiahnutí látkou postihnutý trpí pálivou bolesťou v oblasti dýchacích ciest, hlavy a očí. Tento druh chemickej látky je vhodný i na obranu proti zvieratám, dokonca i medveďom a jej účinok je dostatočný i na osoby pod vplyvom alkoholu alebo drogy. Účinnosť CR látky v koncentrácii 0,1% sa rovná účinku 30% roztoku látky OC.

Látka OC je prírodným netoxickým výťažkom kajenského korenia – čili papričiek, ktorý má po zasiahnutí takmer okamžitý zastavovací účinok a spôsobuje silné slzenie očí, silné pálenie v oblasti dýchacích ciest, dráždivý kašeľ, pocit dusenia, a aj pálenie zasiahnutej pokožky. Okamžité zastavovacie účinky zneškodnia i agresora so zvýšeným prahom citlivosti na bolesť. Zastavovacie účinky trvajú dlhšie ako 20 minút a tým poskytnú potrebný čas na útek pred agresorom.

PEPPER spreje ( s pálivou látkou OC) existujú v rôznych koncentráciách a líšia sa aj spôsobom vystrekovania látky zo spreju. Paprikové obranné spreje sú na trhu v koncentrácii od 1% do 18%. Avšak najlepšou metódou na určenie účinnosti pálivej látky v spreji je zistenie jej teplotnej hodnoty, ktorá sa meria v jednotkách Scoville (SHU). Napr. bežná paprika má nulovú hodnotu, a naopak papriky Habanero majú hodnotu približne 200 000 až 300 000 jednotiek. Takže nákup OC sprejov z hľadiska koncentrácie napr. 18% je v poriadku, ale dôležitejšou informáciou je hodnota tepelného stupňa (SHU), ktorá môže byť v rozmedzí od 1000 do 3 000 000 jednotiek.

Na trhu sú dostupné aj špeciálne vyrobené obranné spreje proti medveďom, ktoré majú zvyčajne väčší objem (min. 225g) a účinnou zložkou v spreji je buď samotný Capsicum (OC látka – olejový výťažok z čili papričiek), alebo aj koncentrát zlúčeniny látky Capsicumu a Oxazepinu. Dosah týchto sprejov je minimálne 7,5m a pri striekaní musí vytvoriť ochrannú clonu s dobou striekania aspoň 6 sekúnd.

Ukážka účinku obranného spreja:
https://youtu.be/eWIg2ychtnI?t=194
.


Ukážka tréningu v odolávaní účinkom obranného spreja:
https://youtu.be/KPM2WvotjJw


Krátko o prvej pomoci:

- Zasiahnutý odev nevyzliekajte cez hlavu, aby sa nedostal do dýchacích ciest a očí. Najmä lacnejšie tričká neváhajte roztrhnúť.
- malé množstvo vody len rozšíri látku viac po tele. Väčšinu látky najprv utrite obrúskom, tričkom ... Oplachujte len pod vodovodom, alebo niekoľkými 2l fľašami s vodou. Ak máte málo vody, prednostne vypláchnite oči.
- Mnohé spreje sú tukovej povahy. Lepšie ako voda je plnotučné mlieko, ktoré tlmí pocit pálenia a lepšie odnáša dráždivé látky. Opäť oplachujte veľkým množstvom.
- oči po umytí veľkým množstvom vody ošetrite vhodnými kvapkami, ak ich máte
- môže vzniknúť astmatický záchvat až anafylaktický šok. Postihnutého sa ihneď pýtajte, či je alergik/astmatik ! Keďže nebude v tej chvíly schopný odpovedať, povedzte mu nech ukáže rukou: Palec Hore - zdravy, Palec dole astmatik/alergik. Prvá pomoc pri tomto stave je problematikou nad rámec tohoto článku.
- improvizované pomôcky ako sú lyžiarske okuliare môžu pomôcť ochrániť oči. Rátajte ale s pálením na koži a problémami s dýchaním.
- Ako ošetrovateľ použite gumené rukavice. Neroznášajte zvyšky dráždivej látky na seba a statných ľudí.

výhody:
- dosah 2 - 10 m. Obvykle okolo 3m
- Bezproblémový z hľadiska zákona. Nik vás neobviní z pokusu o zabitie. A s veľkou pravdepodobnosťou nespôsobíte trvalé následky.
- Bezproblémový z hľadiska morálneho. Keď viete, že nespôsobíte trvalý problém, ste ochotnejší použiť ho bez zaváhania.
- V prírode môžete sprej na medveďa nosiť viditeľne. Nepôsobí agresívne, ak stretnete iných ľudí. V meste to už nemusí byť tak.
- Prípadný zásah seba alebo priateľov nespôsobí trvalú ujmu, poranenie...
- Malý, ľahko nositeľný. Sú aj modely veľkosti rúžu na pery, ceruzky a podobne
- Vhodný pre ženy, deti, netreba silu ani tréning.
- Zasiahnete aj v rozrušení, keď sa vám trasú ruky, v ospalosti
- Veľký sprej na medvede je vhodný na obranu domu - striekajte z okien a dverí. Pozor, silne zamoruje interiér (typ hmla), čo je výhoda aj nevýhoda v jednom. Vo vnútri domu je asi lepší gelový sprej.
image.png
https://youtu.be/abrOownjte0
-Spoľahlivý aj pri dlhšom čase skladovania, pohotovo použiteľný
- Vhodný na výlety do prírody - na psy, vlky, medvede. Poľovníci a lesáci vás nemôžu obviniť, že sa chystáte na pytlačenie.
- Existujú puzdrá na spreje so svetlom, ktoré oslní protivníka a funguje ako baterka. A tiež baterky so vstavaným sprejom. Na obrázku Sabre Pepperlight 2-in-1:
image.png
- Pomerne výkonný sprej sa dá improvizovane vyrobiť z paprík ako Habanero, Bhut jolokia, Trinidad moruga a podobných. Veľké množstvo sušených paprík naložte do rozohriateho (stačí okolo 100 °C) jedlého oleja. Nechajte odstáť niekoľko dní, občas pomiešajte. Najjednoduchšia striekačka je z fľaše na čistiace prostriedky na riad. (JAR) - Musí tam byť vrchnák, ktorý sa dá odklopiť a pod ním je malá dierka. Fľašu naplňte do plna. Prvé výstreky môžu smerovať aj od pása nahor. Po minutí časti obsahu už musíte fľašu zdvihnúť a striekať len smerom nadol - Toto nevadí najma ak striekate z okna rodinného domu na návštevníkov v predzáhradke.

nevýhody:
- POZOR ! - Na Slovensku (rok 2023) je z hľadiska zákona bezproblémový. V mnohých krajinách EU je zakázaný. V Nemecku a Rakúsku je prípustné len použitie proti zvieratám.
- Nádobka po čase môže strácať tlak. Obzvlášť v prípade, že ste sprej použili, alebo keď sa neúmyselne spustil. V takom prípade vymeňte sprej radšej hneď. Po 2 rokoch ho choďte niekam minúť. Takto si zároveň môžete precvičiť použitie a vyskúšať dosah vzdialenosti.
- Existuje malé riziko, že sa vám spustí vo vrecku. Stalo sa mi to - predné vrecko nohavíc, na slabé zasyčanie pri sadaní si som hneď vstal. Dráždivá látka nestihla ani opustiť sprej. Sprej som poumýval a ďalej ho nejaký čas nosil. Odporúčam vyhraďte si jedno vrecko bundy alebo nohavíc čisto len pre sprej.
- malé spreje nemajú veľa kvapaliny - s bežnými modelmi ale stále zasiahnete 3 - 5 ľudí, ak dobre trafíte. Naisto rátajte s 2 - 3 výstrekmi po 0,5 sec.
- veľké spreje na medvede majú objem 300 - 500 ml, a teda sa nedajú nosiť skryto.
- Pri sprejoch typu hmla pozor na smer vetra a pozor v interiéroch
- Spreje typu hmla môžu ľahko zasiahnuť aj koho ste nechceli trafiť - napríklad ak útočník drží vášho priateľa, alebo počas bitky.
- pozor na prepichnutie nádobky od kľúčov, nožíka - opakujem: Vyhraďte si vrecko len na sprej !
- Niektoré typy sprejov neúčinkujú dosť rýchlo, útočník má pár sekúnd čas aj po zásahu do očí. Počítajte s tým.
- V studenom počasí (pod +5 stupňov) môže sprej strácať potrebný tlak. Myslite na to. Malé spreje pri výletoch do prírody noste vo vrecku, kde budú v teple. Sprej na medvede povesený na opasku sa môže ľahko podchladiť.
- Po minutí náplne je ako zbraň takmer bezcenný. (môžete si ho ponechať v ruke na spevnenie päste pri úderoch). Zvyšky látky na tryske môžu zasiahnuť aj vás. Ak máte tú možnosť použitý sprej už nevracajte do vrecka.
- Niektorí vojaci a tí, ktorí sa venujú bojovým športom sa trénujú v odolávaní účinkom týchto sprejov. Sprej vždy bude účinný, ale odhodlaný útočník dokáže potlačiť nepríjemné pocity a ďalej útočiť. Jeho schopnosti však budú znížené.
- Sprej nenechávajte na slnku, najmä nie v aute. Ak sa prehreje a vybuchne, zamorí vám auto a ste bez možnosti dopravy !

Praky - "Gumipušky"

Existujú dva druhy prakov. Jeden je známy od staroveku, vrhá kamene tak, že ho roztočíte a vypustíte kameň. A potom moderné - "Ypsilon a guma". Ak treba rozlišovať tieto dva druhy, tak ten druhý nazývam "gumipuška". Táto kapitola sa venuje výhradne druhému typu.

Výhody:
- Dosah okolo 100m, presnosť 20m
- malý, ľahký, skladný, možno ho ľahko skryť pod oblečením a v batohu.
- ako náboj použijete čokoľvek - oceľové guličky, matice, skrutky, kamene, ale aj šípy, plastové guľky na paintball a veľa ďalších zaujímavých možností. Strelivo je skladné, unesiete desiatky až stovky kovových guličiek
- Slušná energia strely - aj viac ako 100 J. To už ale musíte mať riadne svaly, aby ste ho udržali. Typicky má energiu okolo 30 - 50 J
- Podľa sily gumy vhodný aj pre ženy, deti, osoby po úraze rúk.
- Bez problémov sa používa v kríkoch, spoza rohu, z okna, spoza čiastočného úkrytu
- Ulovíte drobnú zver. Pri použití šípov aj väčšiu.
- relatívne účinný na obranu proti psovi
- Streľba je nenáročná na výcvik
- Mechanicky jednoduchý. Jediná vec, ktorá sa kazí, je guma
- Ak nezasiahnete hlavu alebo krk, je len nízka šanca niekoho zabiť. Nebudete teda váhať s jeho použitím.
- Tichý
- Niektoré praky majú dutú rukoväť s giličkami. Aby sa nevysypali, pri otvore, odkiaľ ich vyberáte (na spodu rukoväte) je magnet. Takýto zásobník umožní rýchle opakovanie streľby.
image.png
Prak s magnetickým zásobníkom
.


Neýhody:
- Praky s gumou majú veľkú slabinu: Guma časom zvetráva a pretrhne sa vo chvíli, keď naťahujete prak. Ak je to v sebaobrane a útočník je blízko vás, tak máte smolu. Prak položený pri posteli na privítanie nočných návštev vás zradí v najmenej vhodnú chvíľu. Prak je vhodný na útočné použitie a na lov. Ale práve pre zvetrávanie gumy je nevhodný ako zbraň na dlhodobé skladovanie a obranu.
- Pozor na prsty, stalo sa mi, že kameň nevyletel z košíka praku a udrel ma spredu do prstov ruky, ktorou som ho držal. Podľa sily gumy vám môže aj zlámať prsty. Niektoré praky majú záštitu na prsty, ale potom sú už relatívne neohrabané na skrytie vo vrecku.
- Roztrhnutú gumu v prírode ničím nenahradíte
- Podobne ako pri lukoch nie je možné dlho udržať natiahnutý prak. Nevhodné na vyčkávanie, až sa váš cieľ objaví spoza prekážky.
- obmedzená streľba v ľahu
- neúčinný pri útoku medveďa, diviaka ...
- Praky s prídavnou opierkou na predlaktie sú zakázané v Nemecku

Tagy:
Napísať odpoveď

Návrat na "Obrana a zbrane"